środa, 23 lutego 2022

Strategiczni partnerzy w akcji

 "Duma zwróciła się" do Putina o ogłoszenie niepodległość republik Donieckiej i Ługańskiej (które obecnie zajmują jedynie ok. 1/3 ukraińskich obwodów Ługańskiego i Donieckiego), więc ten chcąc niechcąc to uczynił rozpoczynają długo oczekiwaną inwazję na Ukrainę. Czy ktoś jest zaskoczony? Nie widzę.

Zachód sam stworzył precedens w postaci Kosowa:

Tom Wait@WaitsTw· W odpowiedzi do@RSmoktunowicz

Rosja już wtedy stwierdziła, że uznanie Kosowa tworzy niebezpieczny precedens. Dodajmy, że Polska uznała Kosowo w 24 h - Condi (Condolezza) Rice zadzwoniła w poniedziałek do Radka (Sikorskiego), a Radek we wtorek ogłosił uznanie. Tym telefonem od Rice sam się zresztą chwalił .

Jens Stoltenberg przytomnie przypomniał:

„Inwazja Rosji na Ukrainę zaczęła się w 2014 roku. To, co teraz obserwujemy to pojawienie się nowych jednostek rosyjskich na Ukrainie” 

 Co będzie się działo teraz? Widzieliśmy to w 2008 w Gruzji - odrywanie kolejnych prowincji (w tym przypadku obwodów) i obserwowanie pozornych reakcji zachodu, aż będziemy graniczyć z Rosją na całej długości naszej wschodniej granicy. Bardzo to smutne, ale prawdopodobne, niestety...

Znacznie ciekawsze są reakcję w kraju i za zachodnią granicą, które muszą uświadomić nawet najbardziej opornym kto jest kim. i co właściwie jest grane. Zacznijmy od podania informacji o wkroczeniu wojsk rosyjskich na wschodnią Ukrainę w 3 największych telewizjach w Polsce:

Paweł Rybicki@Rybitzky

TVP Info: Rosyjska armia wkracza na Ukrainę. Polsat News: Rosyjska armia wkracza na Ukrainę. TVN24: Putin polecił armii „utrzymanie pokoju” w Donbasie.

Ktoś zaskoczony? Nie? A jak wam się podoba reakcja UE, ta realna, a nie deklarowana:

Jacek Saryusz-Wolski @JSaryuszWolski
Rosyjskie wojska wkroczyły na wschodnią Ukrainę Do Warszawy przyjechała misja śledcza PE z Ponsem na czele, ws tzw praworządności i Pegazusa, żeby „pomóc polskiemu społeczeństwu zmienić rząd”
Gutab@BatugWojciech 
Do Polski przyjechała komisja PE. Socjaliści i marksiści zamierzają oceniać tu praworządność. Otoczyli się działaczami lgbt, krytykują WOT i ochronę granicy z Białorusią. Przoduje E.G. Pons, ten który wzywa w PE do pomocy w obaleniu w Polsce władzy. Co to jest? Powrót komuny!

Rodzima kanalia, w postaci nieco zapomnianej myszki-agresorki, tymczasem anonsuje triumfalnie w dzień rozpoczęcia inwazji na Ukrainę:

Kamila Gasiuk-Pihowicz@Gasiuk_Pihowicz

Z @bbudka zaczynamy spotkanie z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego nt. praworządności i konsekwencji pseudo orzeczenia Trybunału Przyłębskiej dot. wyższości prawa polskiego nad europejskim.

Dla kontrastu zdrowa reakcja z Zachodu na wyrok TSUE przeciw Polsce: 

Maciej Kożuszek@Bekartsmekart

George Friedman z Geopolitical Futures pisze o wyroku TSUE przeciw Polsce w kontekście rosyjskiej inwazji. UE każe państwo na pierwszej linii NATO Gdy Polska kupuje czołgi, które będą stały między Moskwą a Berlinem, UE dąży do zabrania jej środków.
Strategicznemu partnerowi Putina nie wypada w obecnych okolicznościach za bardzo się afiszować z nieoficjalnym, a bardzo realnym sojuszem, ale dyskretnie może gnębić jego pomniejszych oponentów pod dowolnym pretekstem albo zgoła bez i stawiać bierny opór wszelkim inicjatywom pomocy Ukrainie i próbom nałożenia sankcji na Rosję:

Paweł Rybicki@Rybitzky · 11 g.W czasie konferencji prasowej szefa unijnej polityki zagranicznej Borrella nt. rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie niemiecka dziennikarka zaczęła się awanturować, że Borrell powinien mówić o praworządności w Polsce.  
Okazuje się, że ta niemiecka dziennikarka to nie byle kto, tylko jedna z czołowych reporterek państwowej telewizji ZDF Britta Hilpert. Od lat pracuje jako korespondentka w Brukseli. A wcześniej - w Moskwie.

W  tym momencie zepsuł mi się laptop i kończę na starożytnym PC, który wyje jak nie przymierzając orkan Dudley. Wobec tego wrócę do tematu w następnym wpisie.

P.S.

Polska Times
@polska_times

Niemcy grożą Polsce użyciem „instrumentów prawnych”, jeśli Polska będzie budować reaktory jądrowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz